یکشنبه 22 آبان 1390

نطق جلسه علنی 22 آبان 1390

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    نوع مطلب :اخبار ،نطقها و مذاکرات ،

بسمه تعالیپیشاپیش عید سعید غدیر خم و عید ولایت را خدمت همكاران محترم، ملت بزرگ ایران، شیعیان و مسلمانان جهان تبریك عرض می كنم. غدیرخم، طلیعه ای بود بر آنچه امروز جهان در حال توجه به پیام اصلی آن است. امروز بیش از گذشته، روشن شده است كه همه راه كارهای تجربه شده بشری در موضوع رهبری، از دیكتاتوریها و سلطنتها گرفته تا گرایشهای اندیویدوآلیستی و كلكتیویستی اومانسیم، به بن بست رسیده است و همه انسانها با فطرت و وجدان خود همراهی نموده و در جنبش مباركی به مخالفت با تجارب تلخ بنی نوع بشر پرداخته اند. آنها به دنبال عدالت، آزادی و پیشرفت بشرند. بطور مسلم این آرزوی دیرین بشری، در گرو رهبری منتخب انسانها است كه با حذف خویشتن خویش، با پیمان جاودانه شان با خالق هستی، به دنبال اصلاح امور انسانها باشند و پیام غدیر، جز این نبوده است. مولای متقیان امام علی(ع) در پذیرش خلافت، خواست مردم و پیمان الهی مبنی بر حمایت از محرومان و ستم كشیدگان و مبارزه با ستمکاران را تنها دلیل پذیرش مسؤولیت حكومت اعلام فرمود.
در مسائل داخلی كشور مواردی را یاد آور می شوم:
1) در ادغام وزارتخانه ها، هدف مجلس و دولت این نبوده است كه برخی از امور رها شوند. وزرای محترمی كه بر وزارتخانه های راه و مسكن، صنعت، معدن و تجارت و تعاون ، كار و رفاه اجتماعی مسؤولیت یافته اند، در اداره امور و تدوین وظائف وزارتخانه جدید، توجه داشته باشند كه در وزارتخانه جدید ، کاهش حجم، كارآمدی، پاسخگویی و انجام جدی تر وظائف، با چابكی و پویائی توام گردد و هدف اصلی قانون برنامه پنجم و قانونگذار تامین شود.
2) وزارت آموزش و پرورش گامهای مناسبی برای تقویت جایگاه تعلیم و تربیت در كشور برداشته است، اما گاه اقداماتی انجام میدهد كه قابل توجیه نیست. فرافكنی وظائف، دورزدن قوانین و مقررات، عدم توجه به شرایط مناطق مختلف در برخی تصمیمات سراسری از جمله این موارد است. یك مصداق را اشاره می كنم. حذف اختیارات مراكز آموزش راه دور كه فرصت تحصیل را برای روستائیان محروم از تحصیل به علت سكونت در مناطق دور افتاده فراهم می ساخت، آن هم به دلیل تخلف در یك استان از استانهای كشور كه ناشی از ضعف نظارت بوده است و به استناد مصوبه ای از شورای عالی اداری مبنی بر لغو مصوبه شورای انقلاب فرهنگی اقدامی ناصحیح است. به عنوان عضو شورای عالی اداری عرض می كنم، مقام معظم رهبری حتی مجلس را كه عالی ترین نهاد قانونگذاری و خط مشی گذاری کشور است، از دخالت در تصمیمات شورای انقلاب فرهنگی و البته شورا را نیز از مداخله در زمینه مصوبات مجلس نهی کرده اند. حال چگونه مصوبه شورای عالی اداری، مستندِ اقدام برخلاف تصمیم شورای انقلاب فرهنگی شده است.
3) مسئله سوء استفاده بانكی كه مورد توجه جدی افكار عمومی و مسئوولان و اعضاء قوای سه گانه است، در كنار ابعاد مختلف خود، این نكته را اثبات نمود كه نظام بانكی ما، دارای نارسائیهای متعددی است و با تصمیمات موردی اخیر نیز به جائی نمی رسد. ضرورت اصلاحات اساسی نظام بانکی از ضرورتهای نظام است. دولت محترم كه این موضوع را از محورهای تحولات اقتصادی مورد نظر خود اعلام نموده است، ضروری است بطور جدی آن را پیگیری نماید.

وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت، در خصوص استان آذربایجان شرقی كه یكی از قطبهای اقتصادی و صنعتی كشور است، احساس مسئوولیت بیشتری داشته باشد. این بخش مهم اقتصادی استان چندین ماه است در بلاتكلیفی به سر می برد. مناسب است تصمیم جدی از مدیری توانمند و بدون هرگونه حاشیه منفی و دارای عدم اشتغال در هیات مدیره های مختلف در این سمت استفاده نمایند و در سالی كه از سوی مقام معظم رهبری سال جهاد اقتصادی نامیده شده است، در این منطقه حساس كشور شاهد خلاء مدیریت و پیگیری ها نباشیم، آن هم در سازمانهای مهم صنعتی و اقتصادی استان آذربایجان شرقی.
در خصوص مسائل استان به یك محور دیگر نیز اشاره می كنم.
از دولت محترم و وزارت كشور به لحاظ تصمیم سنجیده و كارشناسی شده در خصوص حوزه های انتخابیه استان آذربایجان شرقی سپاسگزارم. از كمیسیون محترم نیز به لحاظ الحاق شهرستان هریس به حوزه های انتخابیه تبریز و اسكو تشكر می كنم، اما تصمیم دیگر كمیسیون در خصوص شهرستانهای آذرشهر، عجبشیر و مراغه، بر خلاف خواست و رضایت اكثر اهالی این شهرستانها و بویژه در راستای تضییع حقوق مردم آذرشهر بوده و مورد مخالفت نمایندگان تبریز، آذرشهر و اسكو است. در صورت طرح در مجلس، خواهشمندم همكاران محترم به تصمیم كارشناسی شده و منطقی وزارت كشور رای دهند تا شاهد نارضایتی مردم متعهد و انقلابی این منطقه از كشور نباشیم.
البته با توجه به رای نیاوردن فوریت و تغییر دستور پیش بینی می كنم در مدت باقیمانده تا ثبت نام انتخابات آتی مجلس، امكان رسیدگی آن در صحن علنی مجلس امكان پذیر نباشد، مگر آن كه برخلاف آئین نامه داخلی مجلس عمل شود و یا به صورت دو فوریت رای آورده و مطرح گردد.
در پایان موفقیت ملت بزرگ و مسلمان ایران و همه مسلمانان ایران وهمه جهان را از پیشگاه الهی مسالت دارم.


                                                                            والسلام علیكم  و رحمه الله و بركاته


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic