سه شنبه 24 مرداد 1396

نطق در کلیات کابینه دولت دوازدهم

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    


نطق دکتر فرهنگی درباره کلیات کابینه دکتر روحانی
به نام آن که جان را فکرت آموخت
موافقت یا مخالفت با کلیات کابینه ، به معنای موافقت یا مخالفت با همه وزرای معرفی شده نیست. اینجانب نیز که در مخالفت کلیات صحبت می کنم، در موافقت بابرخی از وزرای معرفی شده نیز ثبت نام کرده ام که در صورت اختصاص زمان صحبت خواهم کرد.
کابینه ای که معرفی شده است تفاوت اساسی با کابینه قبلی ندارد. رئیس جمهور محترم نیز در صحبتهای خود تلویحا این را بیان کردند. کابینه قبلی، کابینه موفقی در زمینه های حساس و مهم کشور نبود. در اشتغال گام مهمی برداشته نشد، در مسکن اتفاقی نیافتاد. در حوزه مبارزه با فساد گام موثری برداشته نشد. در انضباط موسسات مالی مانند کاسپین و نظایر آنها اقدامات موثری به عمل نیامد، روشهای تنگ نظرانه سیاسی در بخشهای مختلف حاکم بود. جز در موارد خاصی در بقیه وزارتخانه ها شاهد تحولات خاصی نبودیم.
برای توجه به محرومان گامهای اساسی برداشته نشد عمران تا حدود زیادی تعطیل بود. رکود در بخش ساختمان بیداد کرد ، فرهنگیان عزیز که وظیفه تربیت و تعلیم  تصمیم سازان، تصمیم گیران و مدیران آینده کشور و گردانندگی چرخهای همه ی بخشهای کشور را بر عهده دارند، از شرایط معیشتی خود ناراحتند. و این همه، تاثیر خود را در 16 میلیون رای به رقیب و حدود 15 میلیون نفر کسانی که در انتخابات شرکت نکردند، خود را نشان داد هر چند در جلب آراء نیز از همان روشهایی که دوستان و همفکران شما بر همان مبنا بساط سال 88 را راه انداختند و جانهایی از دست رفت و آسیبهای بزرگی بر منافع ملی وارد شد، بهره بردند. جالب  آن که برخی از دوستان و همفکران شما هنوز هم از بانیان آن حوادث تلخ و پیگیری کنندگان آن حمایت می کنند و رئیس جمهور محترم نیز از همانها مشورت می گیرد.
پولپاشی در انتخابات ، استفاده از ظرفیت اکثر دستگاهها از جمله آن که بر خلاف صریح قانون با استفاده از شخصیت حقوقی دستگاهها مصاحبه و سخنرانی کرده یا بیانیه می دادند که در نوع خود کم سابقه بود، حال که انتخابات گذشته است، برخی از مسئولان باز هم آن روش ها را رها نمی کنند. با دستگاههای مرکزی تماس می گیرند و عزل برخی را به خاطر انتخابات پیگیری می کنند، ارتقاء اعضاء هیأت علمی را مانع می شوند، کارمندان را تبعید و از پستها و سمتهای خود بر کنار میکنند.
امیدواریم این روش ناپسند را که روش مرسوم در کشور های عقب مانده است، متوقف فرمائید. تیم اقتصادی شما تحول اساسی پیدا نکرده است و نباید منتظر تحولات اقتصادی برجسته بود، رکود شدید در اقتصاد استمرار خواهد داشت تولید با مشکلات و موانع جدی روبرو خواهد بود، در حوزه عمران گرفتاریهای گذشته ادامه خواهد داد. تعطیلی و بی برنامگی در بخش مسکن، تعطیلی و کندی پروژه های راه سازی، پرداختهای بالاتر از قیمتهای کارخانه، به هواپیما های خریداری شده همانند سال های گذشته استمرار خواهد داشت. عدم تحول در بافتهای فرسوده شهر ها، عدم ساماندهی حاشیه شهر ها، علیرغم قولهای شفاهی که جناب آقای رئیس جمهور دادند، دور نمای خوبی را نشان نمی دهد.
بی برنامگی در بخش اشتغال هم موضوع مهمی است که متأسفانه استمرار خواهد داشت نمی دانم این عدد 950 هزار شغل مورد نیاز سالانه از کجا آمده است، جدول شماره (1) برنامه ششم که با تفاهم دولت محترم شکل گرفته و تصویب شده است، نرخ فعلی بیکاری را ۱۲/۶ درصد و پیش بینی برنامه را بعنوان ۸/۶ درصد درج کرده است که بیانگر 4% کاهش در مدت پنجسال یعنی  8/ درصد برای هر سال است که هر سال 300 هزار شغل را شامل می شود. برابر آمار بین یک میلیون تا 5/1 میلیون نیروی کار جدید هم وارد چرخه اشتغال خواهد شد. بنابراین برنامه ریزی ها باید برنامه ریزی حداقل براساس یک میلیون و چهارصد هزار شغل در هر سال باشد.
بطور کلی، امیدواریم شرطی را که رهبر بزرگوارمان در جلسه تنفیذ فرمودند، در برنامه و خط مش دولت دیده شود وآن اجرای دقیق برنامه ششم است. برنامه ششم و احکام دائمی برنامه های توسعه را جناب آقای رئیس جمهور ابلاغ نکردند و ریاست محترم مجلس آنها را ابلاغ کرد که الان تبدیل به قانون شده است.
رهبری فرمودند برنامه جامع و مهم است و باید با دقت امکانات اجرای برنامه آماده شود و بر اساس آن دولت حرکت نماید. التزام بر این مهم می تواند برخی از کاستیها را جبران کنید. در جریان باشید که مجلس در طول مدت اجرای برنامه ششم، احکام آن را بطور جدّ پیگیری حواهد کرد.
توجیهی که برای عدم استفاده از بانوان در کابینه گفته شد واقعا" پذیرفتنی نیست. نیمی از جمعیت کشور را بانوان تشکیل می دهند و تعداد بالای آنان در رده های مختلف مدیریتی و کارکنان دولت و این که بیش از نیمی از بانوان در برخی ازسالهای اخیر در دانشگاهها فارغ التحصیل شده اند، واقعیت های انکار ناپذیر جامعه ما هستند.
موضوع کاهش استفاده از آذری ها در کابینه مساله مهمی است که امیدواریم حداقل در یک وزیر باقیمانده جبران شود. این، انتظار جامعه ترک های آذری در کشور است.
میانگین سنی کابینه با دولت قبلی تفاوت اساسی نکرده است. امیدواریم این نقیصه با تلاش فراوان جبران واصلاح شود و شاهد کابینه خسته گذشته نباشیم.
حال که کابینه ای با ویژگیهای یاد شده شکل گرفته است، امیدواریم جریانهای سیاسی پشت پرده کابینه و رئیس جمهور محترم مسئولیت نتایج را بپذیرند.
در خصوص دریاچه ارومیه، علیرغم وعده های گسترده در گذشته، شاهد اتفاقات مهمی نیستیم و دریاچه پسرفت داشته است. مدیر و مسئول کار گروه مربوطه را نیز به مسئولیتی در دولت گماشتند که نمی دانیم تدبیر دولت برای آینده دریاچه ارومیه و تالاب های کشور و دریاچه های مشابه در کشور چه خواهد بود.
توجه به اهل سنت در عمل و نه شعار ، توجه به جوانان عزیز در بخشهای مختلف توصیه بعدی است که امیدواریم در ادامه راه با تقویت قوتها و برطرف کردن ضعفها و استفاده از فرصتها و مقابله ی با تهدیدات بلکه تبدیل آنها به فرصت شاهد اتفاقات مثبت باشیم.
 توجه به قومیتهای مختلف  وزبان و ادبیات و فرهنگ آنها، موضوع بسیار مهمی است که امیدواریم دوره ی آینده را دوره ای بهتر از دوره ی قبل معرفی کند.
انتظار ما از دولتی که شکل می گیرد آن است که به انتظارات عمومی و به خواسته های رای دهندگانی  که انتظار تحول داشته اند و آن هایی که به علت ناامیدی وبا هر علتی در انتخابات شرکت نکردند، پاسخ دهد همه را به مسیرهای آتی امیدوار کند. همه ما در یک موضوع متفق القول هستیم و آن انتظار تحولات مثبت در حوزه ها و زمینه های مختلف است. همه کسانی که امیدوار به چنین آینده ای هستند، انتظار خاصی از کابینه جدید دارند که در گذشته در بخشهای مختلف برآورد نشد و مورد توجه قرار نگرفت.
از بذل توجه عزیزانی که عنایت داشتند سپاسگزارم.۰
https://t.me/joinchat/AAAAAENrqegWCifkN9akYw


برچسب ها: رای اعتماد ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic