تبلیغات
دکتر محمد حسین فرهنگی نماینده مردم شریف تبریز آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی - در مورد حادثه تلخ قطار
شنبه 6 آذر 1395

در مورد حادثه تلخ قطار

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    

محمدحسین فرهنگی روز شنبه در دانشگاه جامع علمی - کاربردی آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه پیشتر قرار بود فوتی های این رخداد جانگداز به تهران جهت شناسائی های هویتی منتقل شوند با تلاش نمایندگان مجلس و مسئولان اجرایی استان این مهم در تبریز صورت می گیرد. اظهار داشت: با توجه به اینکه تعدادی از فوت شدگان این حادثه بدون بلیت سوار قطار شده بودند، انتقال پیکر آنها به تبریز می تواند در مسیر شناسائی این عده نیز موثر باشد.
فرهنگی از اینکه برخی علت این حادثه دلخراش را خطای انسانی اعلام کرده اند،  یادآور شد: شواهد و قرائن برخورد دو قطار نشان می دهد که خطای انسانی در این اتفاق صورت نگرفته و اصلی ترین عامل اشتباه سیستم ترابری و راه آهن کشور بوده نه راننده قطار، چون راننده قطاری که با قطار تبریز- مشهد برخورد کرده است، با مراکز مربوطه تماس گرفته و موضوع را استعلام کرده است.
وی با اشاره به تماس خود با رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در این تماس تلفنی مقرر شد کمیته حقیقت یاب برای بررسی و کنکاش علت حادثه و نحوه امداد و نجات تشکیل شده و با حضور در منطقه ضمن احصای نقاط ضعف و ایرادات این تصادف، با شناسائی خاطیان و مقصران اصلی و پاسخگوئی آنها، با این افراد نیز برخورد شود.
فرهنگی گفت: اعضای کمیته حقیقت یاب متشکل از اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم اکنون در منطقه وقوع حادثه حضور دارند و در حال عمل به وظایف محوله هستند.
وی، همچنین با اشاره به اظهارات وزیر راه و شهرسازی درباره این جادثه عظیم، افزود: دقایقی قبل با ایشان تماس تلفنی داشتم و اعتراض مردم آذربایجان به خاطر اظهاراتشان را به وی اعلام کردم.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو ادامه داد: وزیر راه و شهرسازی پاسخ داد که به هیچ عنوان از این اظهارات قصد و منظوری خاص نداشته و چون در طول مسیر عده ای دربارهدهزینه های درمانی مصدومان سئوال کردند در جواب اعلام کردم که تمامی سرنشینان قطار بیمه بوده و نگرانی از این بابت وجود ندارد و من به خوبی واقفم که جان مردم به هیچ عنوان قابل جبران نیست.
فرهنگی اضافه کرد: وزیر با اعلام اینکه بیانیه ای در این خصوص برای مردم صادر می کند، تصریح کرد که سخنان وی برای رفع نگرانی های خانواده های مصدومان بوده است.
رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی گفت: این حادثه تاسف بار به هیچ عنوان قابل توجیه نبوده و بروز چنین حوادث ناگوار که چندین خانواده و آحاد مردم را به نگرانی عمیق فرو می برد، با بررسی های عمیق کارشناسی و اصلاح مدیریت ها نباید تکرار شود.
فرهنگی افزود: امیدواریم روزی فرا برسد که مردم کشورمان شاهد چنین حوادث تلخی نباشند.