تبلیغات
دکتر محمد حسین فرهنگی نماینده مردم شریف تبریز آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی - تبیین و روشنگری
شنبه 29 آبان 1395

تبیین و روشنگری

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    نوع مطلب :عمومی ،

مهندس علی پور
تبیین و روشنگری ابزار اصلی استراتژی نرم انقلاب اسلامی
باورپذیر کردن مفاهیم اساسی انقلاب اسلامی هر چند در حیطه شور و شعور انقلابی از جمله در تظاهرات و ... امری لازم و تأثیرگذار است اما برای مانائی فرهنگ انقلابی هنر روشنگری لازم است تا فهم مردم از نظام و حکومت اسلامی دچار دگماتیسم نگردد.
لازمه روشنگری و تبیین منصفانه از ماجراهای درونی و بین المللی انقلاب اسلامی خودانتقادی و دیگرانتقادی عالمانه است. به نظر می رسد طبق تجربه عملی ملت انقلابی ایران اسلامی اگر اساس نقادی مبتنی بر حفظ حریم های قانون اساسی و حرمت های انسانی و شرعی و در پارادایم فکری خمینی کبیر و تحت استراتژی عملی امام خامنه ای باشد می توان انتظار سیاستمدارانی داشت که به دور از هیاهوهای کاذب و جیغ و فریادهای رنگین سیاسی، هدف اصلی یعنی آبادی وطن و اعتلای ارزش های انسان دینی را بر تمامی داشته ها و خواهش ها و سفره های رنگین ترجیح دهند. برای تحقق این استراتژی نرم انقلاب اسلامی طبیعتا لسانی صادق و منطقی و عالم به قواعد سازنده فکری و آشنا به مغالطات پیچیده و مدرن سازی شده مهم ترین مؤلفه های لازم و قطعی است. ارزش تبیین و روشنگری منطقی و عالمانه آنجایی است که فتنه های رنگارنگ و برخاً کاملا نامرئی تمام تلاششان را برای نهادینه کردن مغالطات خود در اذهان عمومی بکار می گیرند و برای دفع این هجوم نرم غیر از تبیین و روشنگری اذهان عمومی چاره دیگری وجود ندارد و به نظر می رسد نامه های یکی دو سال اخیر رهبری به جوانان غربی نیز از این باب باشد. البته بایستی به این نکته اشاره نمود که هر چند هنوز سیاست ورزی چنین بی آلایش و نابی در جامعه سیاسی کشورمان کم فروغ است ولی شاید برگزاری جلساتی از نوع هم اندیشی فرصت خوبی برای تجربه های اولیه و در حد وسیع برگزار کنندگانش از رویکرد مد نظر رهبری باشد.
برای دومین بار در سال جاری جلسه هم اندیشی به همت دفتر دکتر فرهنگی نماینده محترم شهر تبریز برگزار شد. نشستی تقریبا دو ساعته در دو قسمت سخنرانی و پرسش و پاسخ؛ جلسه ای که برگزار کنندگان آن تلاش وافری می کنند تا از همه سلایق فکری حضور فعالی داشته باشند.
اما نکته مهم و کلیدی این جلسه نگاه سخنران اصلی به ماجراهای درونی کشور و مسائل بین المللی است. شاید مهم ترین عنصر سخنرانی دکتر فرهنگی تاکید ویژه ایشان بر روشنگری نسبت به مسائل حساس و پر بحث و گفتگو در میان همه اقشار عمومی جامعه است. تلاشی در خور توجه و قابل تامل که سعی شده است بجای صرف گزارش دادن از عملکرد شخص نماینده مجلس، وجه تبیینی اولویت اصلی قضیه باشد. برای نمونه در قضیه FATF ضمن تبیین مواضع شخصی و نگاه مجلس در قبال این قانون به اقدامات انجام گرفته برای نگرانی های ایجاد شده نسبت به آن اشاره گردیده و منطق نقد صحیح نظام نسبت به این موضوع حساس نیز بازگو می گردد. و یا در قضیه قراردادهای جدید نفتی، مذاکرات دقیق نمایندگان با وزیر نفت و شرط و شروط های گذاشته شده برای این قضیه به خوبی مطرح می گردد و یا در مورد برنامه ششم توسعه و ابتکارات مجلس بر برنامه ششم و ...
ویژگی مهم رویکرد دکتر فرهنگی در جلسات هم اندیشی سعی جدی برای کوتاه کردن دست فتنه گری آشکار و پنهان موجود در فضاهای رسمی و غیر رسمی کشور است. تفکری که بر خواسته از نظر و اراده رهبر انقلاب بوده و در جهت تحقق آن قدم بر داشته شده است.
رهبر معظم انقلاب: هر جا روشنگرى باشد، فتنه‌انگیز دستش كوتاه مى‌شود.
۱۳۷۸/۰۵/۰۸


برچسب ها: هم اندیشی ،