جمعه 15 مرداد 1395

نشست هم اندیشی 15 مرداد

   نوشته شده توسط: دفتر ارتباطات    نوع مطلب :عمومی ،اخبار ،با رسانه ها ،گزارش ،تحلیلی ،جلسات و پیگیریها ،دكتر  محمد حسین فرهنگی در نشست هم اندیشی روز جمعه 15 مرداد با اقشار مختلف مردم در محل سالن 29 بهمن، با بیان ینکه برجام توافقی تلخ اما در مقطع زمانی انجام آن، اجتناب ناپذیر بود، اظهار داشت: رهبر انقلاب اجازه مذاکره در خصوص مسایل هسته‌ای را صادر کردند اما همانطور که پیش‌بینی می‌شد آمریکا به تعهدات خود عمل نکرد تا جامعه جهانی به حقانیت ایران پی برده و از جنگ روانی غرب بر علیه کشورمان کاسته شود.
وی ادامه داد: مسئولان داخل، می‌گفتند از روز اجرای برجام تمامی تحریم‌ها به یک‌باره لغو خواهد گردید، اما اکنون بعد از یکسال، اكثر تحریم‌های بانکی به قوت خود باقیست و ما در مبادلات ارزی نیز به مشکل بر خورده‌ایم، چراکه مرجع بانکی بخش قابل توجه ارز آمریکاست ورفع تحریم بانکی سایر کشورها در آن تبادل، تاثیر بسزایی ندارد.
این نماینده مجلس دهم به متن تفسیرپذیر برجام و سوءاستفاده طرف مقابل از ابهامات موجود در بندهای آن اشاره کرد و توضیح داد: سایر کشورهای دنیا با این اقدامات آمریکا موافق نیستند و همین امر را می‌توان یکی از عایدات برجام نامید، زمانی کشورهای غربی نیز از تحریم‌های ضدایرانی حمایت می‌کردند چراکه بر این باور بودند آمریکا به دنبال حل مذاكره واقعی است، اما ایران همکاری‌های لازم را انجام نمی‌دهد. حتی بخش قابل توجهی از مردم در داخل كشور نیز این تحلیل را داشتند.
وی اضافه کرد: در مجلس تصویب شد دلارهای بلوکه شده‌ای که آزاد می‌گردد در بودجه سنواتی درج شود و بعد از آن قابلیت هزینه پیدا کند؛ قرار هم بود بخشی از آن برای تقویت بنیه دفاعی اختصاص یابد اما مسوولان ذی ربط،  آن را در حوزه دیگری هزینه کرده‌اند، مجوز این عمل را چه کسانی به آنان داده است؟ رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان‌شرقی با ابراز نارضایتی از پیشنهاد دولت مبنی بر کاهش 5 هزار میلیاردی بودجه دفاعی، تاکید کرد: اکثریت نمایندگان این اصلاحیه را قبول ندارند و مخالف کاهش بودجه دفاعی هستند.
                        ... بقیه در ادامه مطلب


عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دهم با تاکید بر اینکه در صورت به بن‌بست رسیدن برجام ایران، غنی‌سازی خود را افزایش داده و روال را به حالت قبلی باز می‌گرداند، متذکر شد: چنانچه فشارهای ایران بر آمریکا به منظور اجرای تعهدات ذکر شده در برجام به نتیجه نرسد، ما در عرض 6 ماه به وضعیت سابق بازخواهیم گشت و دیگر مذاکره‌ای در خصوص مسایل هسته‌ای با غرب در کار نخواهد بود.
وی جای گرفتن ایران در بین کشورهای امن جهان بر اساس مولفه‌های مجامع بین‌الملی را افتخارآمیز دانست و خاطرنشان کرد: در این دسته بندی‌ها مسایلی همچون درگیری‌های داخلی، اختلافات قومی، تعداد انفجارها و سایر مباحث امنیتی را مدنظر قرار می‌دهند و در حالی كشورمان در دسته امن قرار گرفته است كه آمریکا در گروه کشورهای نیمه امن و برخی از كشورها در دسته‌ی ناامن قرار دارند.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس دهم با اعلام اینکه دولت در زمینه مدیریت نقدینگی در کشور موفق عمل کرده است، اذعان داشت: دولت نقدینگی را به منظور کاهش تورم کنترل کرده اما به علت فقدان سیاست‌های تکمیلی رکود را بر فضای کشور حاکم نموده که به تبع آن نیز توان بخش تولید و خدمات کاهش یافته است.
وی ادامه داد: در چنین شرایطی دولت به منظور کاهش وابستگی به نفت خواستار افزایش میزان مالیات است که همین امر مشكل را مضاعف می كند و واحد تولیدی که توان پرداخت مالیات را ندارد، به تعطیلی می‌کشد.
ماشین سازی یا به فروش می‌رود و یا تحت نظر مدیری قوی اداره می‌شود.
فرهنگی در بخشی از سخنان خود از وضعیت فعلی ماشین‌سازی تبریز انتقاد کرد و بیان داشت: مدیریت این کارخانه موجب شد تا روند واگذاری آن طولانی شود و در همان مقطع تراکتورسازی به فروش رفت لکن ماشین‌سازی در فرابورس قرار گرفت تا از طریق مذاکره در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد؛ برخی از نمایندگان پیشنهاد دادند تا هیئت مدیره به دنبال فروشندگان مناسب برود اما آنان بر دولتی ماندن کارخانه اصرار ورزیدند.
وی افزود: اخیرا دولت به علت بدهی‌هایی که داشت، گروه صنعتی ماشین‌سازی را در قالب بنگاه اقتصادی به صندوق فولاد انتقال داد، این صندوق نیز توانایی اداره ماشین‌سازی را ندارد و احتمالا آن را به بخش خصوصی واگذار نماید، دولت هم خود توانایی اداره ماشین‌سازی را ندارد و تنها کاری که می‌تواند انجام دهد به کار گماردن مدیری قوی و توانا برای احیاء کارخانه است.

این نماینده مجلس با اشاره به گرانی‌های اخیر و افزایش قیمت تدریجی کالاها، عنوان کرد: دولت می‌گوید تورمی در کار نیست و ما آن را کاهش داده‌ایم اما در عمل مردم این کاهش محسوس را احساس نمی‌کنند؛ رئیس جمهور قبلی هنگام گرانی کالاها به مردم گفت در محله ما ارزان است و بیایید از اینجا خرید کنید، این رئیس جمهور هم کلا تورم و گرانی را قبول ندارد.
وی با بیان اینکه مدیران مدارس دولتی در اقدامی غیرقانونی از والدین دانش آموزان هنگام ثبت نام پول می‌گیرند، ابراز داشت: بنده اقدام مدیران را تائید نمی‌کنم اما هنگامی که دولت به وزارت آموزش و پرورش اعتبارات لازم را اختصاص نمی‌دهد، وقوع چنین مسایلی قابل پیش‌بینی است، وقتی برای تعمیرات دستشویی، سقف مدرسه و خرید ملزومات تدریس به مدیر مدرسه اعتبار نمی‌دهند، اصل رایگان بودن تحصیل در مدارس نیز زیر سوال می‌رود.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو درمجلس با اشاره به مصوبه نمایندگان مبنی بر اخذ مالیات از برخی نهادهایی که تا قبل از این مالیاتی پرداخت نمی‌کردند، تشریح کرد: این منبع درآمد را مجلس ایجاد کرد تا از این طریق پول حاصل به وزارت آموزش و پرورش اختصاص یابد و مشکلات مالی آنان حل شود اما در عمل دولت در اقدامی غیرقانونی این پول را به وزارت مدنظر تخصیص داد لکن از اعتبارات قبلی آن‌ها کاست و دردی از حوزه آموزش و پرورش دوا نشد.
وی در ادامه از ارائه طرحی در مجلس مبنی بر ایجاد سازمانی مستقل به منظور پیگیری توسعه و عمران روستایی خبر داد و افزود: عمده محصولات غذایی کشور در روستاها تامین می‌شود اما آنان از امکانات رفاهی و بهداشتی محروم هستند و در همین بخش مرکزی تبریز روستایی را داریم که جاده مناسب ندارند، دهیارها نیز اختیارات زیادی ندارند و نمی‌توانند ادارات مختلف را به رسیدگی موظف سازند. لازم است سازمانی ایجاد گردد که مسایل روستائیان را پیگیری کند.

باید برای جلوگیری از اهانت به قومیت‌ها قانون وضع شود
وی در پاسخ به سوال یکی از حضار در خصوص اهانت روزنامه طرح نو به تُرک‌ها و علت ادامه این توهین‌ها، گفت: تا زمانی که در جامعه لزوم وضع قانونی با ضمانت اجرای شدید در رابطه با توهین به قومیت‌ها، تبدیل به یک نیاز نشود، توهین به قومیت‌ها ریشه کن نخواهد شد، ما در هنگام توهین روزنامه ایران به آذربایجانی‌ها طرحی را آماده کردیم اما یک فوریت آن به تصویب نرسید و کمیسیون نیز رغبتی به بررسی آن نشان نداد.
دكتر فرهنگی با پیش کشیدن موضوع حقوق‌های نجومی آن رامسبوق به سابقه دانست و یادآور شد: در دی ماه سال 93  طی نطقی در رابطه با دریافتی‌های غیرمتعارف مسئولین دولتی هشدار داده و عنوان کردم اگر از این اقدامات ممانعت نشود بیت المال تضییع خواهد گردید اما چون ضرورت این عمل احساس نشد، موضوع مسکوت ماند.
وی اضافه کرد: این فشارهای اجتماعی بود که مطالبه ایجاد کرد، البته باید گفت مردم حساس نشدند تا یک صفدر حسینی از کار عزل شود و با حرکت‌هایی نمادین بار دیگر موضوع را فراموش کنند؛ امثال صفدرحسینی را در تمامی شرکت‌های دولتی و شرکت‌هایی که در ظاهر خصوصی هستند اما در اصل دولتی می‌باشند به کرات می‌توان یافت.
این نماینده مجلس دهم با بیان این که طرحی را به منظور جلوگیری از چاپ فیش‌های حقوقی نجومی آماده کرده‌ایم و به زودی در صحن علنی مطرح خواهد گردید، اذعان داشت: در اکثریت شرکت‌های تامین اجتماعی و سازمان‌های بازنشستگی، هیئت مدیره از پول مردم برای خود حق جلسه و حقوق میلیونی تعریف می‌کند؛ بنده سازمانی را سراغ دارم که ضعیف‌ترین اقشار جامعه با دریافت مستمری چند صدهزار تومانی زندگی خود را اداره می‌کنند و کسی که می‌خواست در آنجا مدیر شود با رد حقوق 14 میلیونی گفت من با این پول‌ها نمی‌توانم زندگی کنم!

وی در ادامه عنوان کرد: متاسفانه بررسی مسایل در کمیسیون‌ها به کندی پیش‌ می‌رود و حتی جلسات مجلس نیز به جای اینکه هفته‌ای سه بار تشکیل یابد، دوبار برگزار می‌شود و کمیسیون‌ها نیز از وظایف اصلی خود دور شده و مشغول دعوت وزیران و مدیران هستند.
عضو کمیسیون صنایع  و معادن مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا بیکاری طبق ادعای مسئولین در آذربایجان کاهش یافته است، توضیح داد: در حال حاضر واحدهایی داریم 2هزار کارگر داشته‌اند و در عرض چند ماه گذشته تعداد نیروهای کار آن‌ها با تعدیل به 700 نفر رسیده است، اگر مسؤولان ادعای کاهش میزان بیکاری را دارند چرا برای جوانان شغلی نیست و همین کارگرانی که شغل نیز داشتند اخراج شده‌اند؟
آیا کارگری که در هفته یک ساعت کار می‌کند، شاغل است؟
وی خاطرنشان کرد: مسؤولان برای آمار اشتغال یک مبنای غلط در نظر گرفته‌اند و می‌گویند هرکس در هفته یک ساعت کار کند شاغل است، این چه مبنایی است که دارند؟ اگر شخص جراح باشد و برای یك روز كار در هفته 40 میلیون تومان بگیرد حرفی نیست و ده دقیقه‌ را هم شغل محسوب کنند؛ اما کسی که یک ماه کار می‌کند و 900 هزار تومان حقوق می‌گیرد چنانچه یک ساعت کارگری هم بکند شاغل است؟
فرهنگی با بیان اینکه آمارهایی که مسئولین در خصوص آمار اشتغال ارائه می‌دهند کاذب بوده و با واقعیت سازگار نیست خواستار رعایت اصل صداقت توسط دولتمردان شد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ارزیابی وی از حضور محمود احمدی نژاد در انتخابات و چالش‌های پیش روی روحانی در سال 96، تاکید داشت: بنده نمی‌دانم رئیس جمهور سابق در انتخابات ریاست جمهوری شرکت خواهد کرد یا نه و تأیید می شود یا نه، اصولگرایان نیز تاکنون فرد خاصی را به عنوان کاندیدا انتخاب نکرده‌اند، لکن اگر احمدی نژاد بیاید اصلی‌ترین رقیب روحانی در انتخابات خواهد بود.
این نماینده مجلس در تکمیل اظهارات خود اضافه کرد: اکنون برای پیش‌بینی وضعیت وی در انتخابات خیلی زود است و با مرور زمان همه چیز مشخص خواهد شد.
وی در این نشست انتخاب تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری را فرصت مناسبی برای ارتقاء زیرساخت‌ها و احداث پروژه‌های کلان دانست و از متولیان امر خواست با ترمیم بافت‌های تاریخی و مهیا کردن شرایط، تبریز را آماده پذیرایی مسافران خارجی و داخلی کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اعلام اینکه از نظر ذخایر طلا آذربایجان‌شرقی رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است، عنوان کرد: ما فلزات و سنگ‌ها و مصالح ساختمانی داریم که منبع درآمد است و می‌تواند کشور را متحول کند، اما اهتمام جدی در این خصوص وجود ندارد.
وی از اخذ مكرر مالیات بر ارزش افزوده از یک محصول انتقاد کرد و افزود: اداره امور مالیاتی در مراحل مختلف تبدیل ماده خام به یک کالا ارزش افزوده دریافت می‌کند و این برخلاف قانون است.

برچسب ها: هم اندیشی ، برجام ، انتخابات ریاست جمهوری ، احمدی نژاد ، صنعت و معدن ، بیكاری ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic